skip to Main Content

Değerleme Raporu Nedir?

Öncelikle değerleme raporu nerelerde kullanılır bunu ifade etmekte fayda var. Varlıkların yeniden değerlendirilmesinde, finansman kullanımında, birleşmelerde, devralmalarda teminatların değer tespitinde, borçların yeniden yapılandırılmasında, alacakların takas yolu ile azaltılmasında, proje değeri analizlerinde, en iyi ve en yüksek analiz ihtiyaçlarında, gayrimenkul yatırım ortaklıklarının varlık hareketlerinde doğru ve güvenilir ekspertiz raporu çok büyük önem taşımaktadır.

Örnek Değerleme Raporu

Değerleme raporları, gerek kullanıcı isteklerine gerekse kurumların veya bankaların taleplerine göre değişiklik göstermermektedir. Ancak genel olarak başlıkları ve içerikleri benzer özelliklere sahiptir. Bilgi sahibi olmanız için örnek bir değerleme raporunu bu linkten indirebilirsiniz.

Gayrimenkul değerleme raporu hakkında hazırladığımız videoyu izleyebilirsiniz. Bu ve benzer videolardan haberdar olmak için İstanbul Değerleme’nin Youtube kanalına üye olmayı unutmayın:

Değerleme Raporu Kimler Tarafından Hazırlanır

Ekspertiz raporu mutlaka değerleme uzmanları tarafından hazırlanmalı ve onaylanmalıdır. Raporu hazırlayacak kurum ve kişilerin yetki belgelerini sorgulamanız gerekir. SPK ve BDDK lisanslı şirketler BDDK ve SPK nın sitelerinde listelenir. Bu listelerden kontrol etmenizde fayda var.

 

Bu yazıda 5 yorum var
 1. Merhaba , vatandaşlık için gayrimenkul almak istiyorum 150 bin dolarlık evi 250 bin dolar gösterirsem eksper raporunda 250 bin yazdırsam bilinirse ceza alırmıyım ? Yada şikayet edilirse kimler nasıl ceza alır , yada vatandaşlık alabilirmiyim, saygılar

  1. Nesim Bey,
   Yasal olmayan bir işlemi değerleme uzmanlarına ve firmalarına yaptıramazsınız ve teklif de etmeyiniz. Uzmanlar SPK lisanslı, şirketler de SPK ve BDDK yetkilidir.
   Saygılar

  2. Merhabalar, Bosna Hersek vatandaşı olan yakınım İzmir’de bir devremülk tapusu alacak değerleme raporu istendiği söylendi ne yapmamız gerekir teşekkürler

 2. Merhabalar, Bosna Hersek vatandaşı olan yakınım İzmir’de bir devremülk tapusu alacak değerleme raporu istendiği söylendi ne yapmamız gerekir teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top
×Close search
Ara