skip to Main Content
SGK Borç Yapılandırma

SGK Borç Yapılandırma

SGK’ya borcunuz varsa, SGK Borç Yapılandırma kapsamında tecil veya taksitlendirme olanaklarından yararlanabiliyorsunuz. SGK borçların yapılandırmasında 50.000 TL’ye kadar teminatsız yapılandırma yapıyor. Ancak SGK borcunuz 50.000 TL’yi açıyorsa, aşan kısım için teminat verilmesi durumunda borç yapılandırması yapabiliyor.

Tecil veya taksitlendirme için borcun 50.000 TL’yi aşması durumunda SGK’ya teminat verilerek borç tecil edilebiliyor veya taksitlendirilebiliyor. (Bu linkten ilgili dokümanı kaydedebilirsiniz)

Peki SGK bu süreçte, sahibi olduğunuz veya teminat vereceğiniz gayrimenkul için nasıl bir süreç izliyor. Bu aşamada SPK lisanslı şirketlerin hazırlayacağı gayrimenkul değerleme raporu ile teminatı kabul ediyor. Eğer vereceğiniz teminat ile gayrimenkulün değeri uyumlu yani uygunsa. Eğer değer uygun değilse ek gayrimenkuller ile teminatı yükseltmek mümkün ancak bu hizmetlerin hepsi maliyet anlamına geliyor.

SGK borç yapılandırma sürecinde birçok müşterimiz bizi arayarak şunu soruyor, ben kendi gayrimenkulümü teminat vereceğim bunun değeri şu kadar çıkar mı?

Gayrimenkul değerlemesi maalesef, telefonun ucunda yapılabilen bir tespit değil. Gayrimenkul değerleme en basit gayrimenkuller için 2-3 gün sürmektedir. Tapu ve belediyesinde herhangi bir bekleme süresi bulunmuyorsa. Üstelik, gayrimenkul değerleme firmaları önden bilgi alarak veya bilgi vererek değerleme çalışması yapmazlar. Bu bağımsızlıklarına aykırıdır. Bu sebeple, değerini tahmin edebildiğiniz bir gayrimenkul için değerleme talebinde bulunmanız yerinde olacaktır.

SPK Borç Yapılandırma Gayrimenkul Değerleme Raporu

Gayrimenkul değerleme raporları yaklaşık 8-12 sayfadan oluşmaktadır. Bu rapor içeriğinde, tapuda yapılan incelemeler, belediyede yapılan incelemeler, proje incelemeleri, gayrimenkulün içinde ve dışında yapılan incelemeler, gayrimenkulü ilgilendiren görseller ile değerin oluşmasında etken faktörler ile emsal çalışmaları yer almaktadır. SPK lisanslı uzmanlar tarafından hazırlanan değerleme raporları ile değer ve değeri oluşturan tüm unsurlar açık ve anlaşılır olarak raporda size sunulur.

Bu videoda diğer detayları da görebilirsiniz:

SGK borç yapılandırması hakkında muhasebeciniz ile veya SGK yetkilileri ile görüşmenizde fayda var. Biz, gayrimenkul değerlemesi alanında hizmet sunan bir firmayız ve güncel değişikliklerden haberdar olamayız. Mağdur olmamanız için, güncel bilgiyi mutlaka SGK’dan temin etmeni gerekiyor.

Bu kapsamda İstanbul Gayrimenkul Değerleme, SGK kapsamında borçların yapılandırılmasında gayrimenkul teminatlarının bağımsız ve tarafsız değerlemesinde tüm Türkiye’de hizmet veriyor.

0212 2329313 numaralı telefondan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Celal Erdoğdu

İTÜ Mimarlık Fakültesi'nden Şehir Plancısı olarak mezun olduktan sonra yüksek lisansımı MBA üzerine tamamladım. Gayrimenkul değerleme lisanslarımı; Türkiye'de SPK'dan ve Birleşik Krallıkta RICS'ten aldım.
Youtube'da Gayrimenkul Okulu adlı kanalımla bildiklerimi paylaşıyorum:
https://www.youtube.com/gayrimenkulokulu
Gayrimenkul Yazılarımı kişisel bloğumda paylaşıyorum:
https:/www.celalerdogdu.com

Bu yazıda 0 yorum var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top
×Close search
Ara