skip to Main Content

Lojistik Piyasası 2012 ve Trendler

2012 yılında Avrupa’da yaşanan borç krizinin etkisiyle bir miktar yavaşlama olacağı öngörülse de, 2014 yılına kadar lojistik sektörünün ortalama yüzde 8’lik bir büyüme göstermesi beklenmektedir. Dış ticaretin genişlemesi, kaliteli depolama hizmetine olan talebi de arttıracaktır.

Lojistik Piyasası ve Yatırımlar

Türkiye genelinde yüksek ve düşük standartlarda 8 milyon metrekare kapalı depo alanı bulunmaktadır. Bu stoğun sadece 2 milyon metrekaresi A sınıfı depolardan oluşmaktadır. Türkiye’deki toplam stoğun yüzde 60’ı yani yaklaşık 5 milyon metrekarelik bölümü, sanayi ve üretim tesislerinin yoğunlaştığı İstanbul ve İzmit’in Gebze ilçesinde yer almaktadır. Bu bölgelerdeki depolama alanlarının dağılımına bakıldığında ise Avrupa Yakası’nda yüzde 25, Anadolu Yakası’nda yüzde 40 ve Gebze’de yüzde 35 oranında depolama alanı bulunduğu görülmektedir.

İstanbul’da, halihazırda 1 milyon metrekare civarında A sınıfı depo alanına ihtiyaç bulunmaktadır.

Altyapıların tamamlanması ve lojistik politikalarının hayata geçirilmesi durumunda, orta vadede, Türkiye’nin, küresel lojistik yatırımlarının odak noktalarından biri haline gelmesi beklenmektedir.

2012 Lojistik Piyasası Raporu‘nu bu linkten indirebilirsiniz.

Celal Erdoğdu

İTÜ Mimarlık Fakültesi'nden Şehir Plancısı olarak mezun olduktan sonra yüksek lisansımı MBA üzerine tamamladım. Gayrimenkul değerleme lisanslarımı; Türkiye'de SPK'dan ve Birleşik Krallıkta RICS'ten aldım.
Youtube'da Gayrimenkul Okulu adlı kanalımla bildiklerimi paylaşıyorum:
https://www.youtube.com/gayrimenkulokulu
Gayrimenkul Yazılarımı kişisel bloğumda paylaşıyorum:
https:/www.celalerdogdu.com

Bu yazıda 0 yorum var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top
×Close search
Ara