skip to Main Content

Alışveriş Merkezi Piyasası 2012 ve Trendler

Türkiye’de alışveriş merkezi piyasası 2000’lerin başından bu yana her yıl ortalama yüzde 18 büyümüştür. 2011 yılında yeni AVM açılışlarının yüzde 30’u İstanbul’da, yüzde 70’i ise Anadolu’da gerçekleşmiştir.

Türkiye’de 48 şehirde, toplam 302 adet AVM hizmet vermektedir. 2011 yılında, Türkiye genelinde 34 adet alışveriş merkezi tamamlanmış ve toplamda 5 milyar dolarlık yatırım yapılmıştır.

Alışveriş Merkezi Piyasası

Türkiye genelinde ortalama AVM yoğunluğu 1000 kişi başına 90 metrekare iken, 2011’de açılan AVM’lerle birlikte 100 metrekareye yükselmiştir. Avrupa’da ortalama AVM yoğunluğunun 220 metrekare olduğu düşünüldüğünde, Türkiye’de hala alışveriş merkezi geliştirilmesine ihtiyaç olduğu sonucu çıkarılabilir.

Önümüzdeki yıllarda AVM projelerinin başarılı olması için tüketici isteklerinin detaylı bir şekilde analiz edilmesi ve farklılaşmaya gidilmesi büyük bir önem arz etmektedir.

2012 Alışveriş Merkezi Piyasası Raporu‘nu bu linkten indirebilirsiniz.

Celal Erdoğdu

İTÜ Mimarlık Fakültesi'nden Şehir Plancısı olarak mezun olduktan sonra yüksek lisansımı MBA üzerine tamamladım. Gayrimenkul değerleme lisanslarımı; Türkiye'de SPK'dan ve Birleşik Krallıkta RICS'ten aldım.
Youtube'da Gayrimenkul Okulu adlı kanalımla bildiklerimi paylaşıyorum:
https://www.youtube.com/gayrimenkulokulu
Gayrimenkul Yazılarımı kişisel bloğumda paylaşıyorum:
https:/www.celalerdogdu.com

Bu yazıda 0 yorum var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top
×Close search
Ara