skip to Main Content

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Nedir?

Bir gayrimenkulün, gayrimenkul projesinin veya bir gayrimenkule bağlı hak ve faydaların değerlemesini yapacak gayrimenkul değerleme şirketleri tarafından istihdam edilen veya gayrimenkul değerleme şirketleri ile sözleşme imzalamak suretiyle değerleme hizmeti veren ve Kurulun (SPK) lisanslamaya ilişkin düzenlemeleri çerçevesinde kendilerine Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Lisansı verilen kişilere gayrimenkul değerleme uzmanı adı verilmektedir.

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı ne demek ve nasıl olunur? Bu konuda hazırladığımız videoyu izleyebilirsiniz. Bu ve benzer videolardan ilk haberdar olmak için İstanbul Değerleme’nin YouTube kanalına abone olmayı unutmayın:

Uluslararası Değerleme Standartları

UDES’e göre:

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı, değerlemeyi yapabilmek için gerekli kalite, ehliyet ve deneyime sahip kişidir. Bazı ülkelerde Değerleme Uzmanı olarak çalışmak için bir lisansa sahip olmak gerekir.

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı

 • Kabul görmüş bir öğretim merkezinden veya eşdeğer akademik niteliği olan bir kurumdan uygun bir öğrenim derecesi almış,
 • pazarda ve varlık kategorisinde değerleme yapabilecek düzeyde deneyim ve beceri kazanmış,
 • güvenilir bir değerleme yapmak için gerekli kabul edilmiş metot ve teknikleri bilen, anlayan ve doğru bir şekilde kullanabilen,
 • tanınmış bir ulusal profesyonel gayrimenkul değerleme kurumunun üyesi olan,
 • kariyeri süresince profesyonel bir eğitim programı takip eden ve bu Davranış Kurallarının gereklerini yerine getiren, itibarlı bir kişidir.

Eğer, bir ülkede yukarıda tanımlanan akademik niteliklere sahip olunabilecek ortam yoksa, Değerleme Uzmanı değerleme alanında yeterli düzeyde eğitim ve deneyime sahip bulunmalı ve kabul görmüş bir ulusal değerleme kuruluşunun üyesi olmalı veya devlet tarafından lisans verilmiş ya da mahkemeler veya eşdeğer statüdeki bir makam tarafından atanmış olmalıdır.

Bazı ülkelerde Gayrimenkul Değerleme Uzmanı olarak çalışmak için yasa uyarınca bağımsız bir kuruluş tarafından verilecek lisans veya Sertifikaya sahip olunması gereklidir.

Kurum Içi (Iç) Gayrimenkul Değerleme Uzmanı, varlıkların sahibi işletmenin veya mali kayıtlarını ve/veya raporlarını hazırlayan muhasebe firmasının çalışanıdır. Iç Gayrimenkul Değerleme Uzmanı genelde bu Davranış Kuralları’nın gerektirdiği, profesyonel tarafsızlık ve bağımsızlık ilkelerini karşılayacak kapasitede olmakla birlikte, kamuya yapılacak açıklamalar ve ilgili düzenlemeler nedeniyle bazı tip görevlerde bağımsız Gayrimenkul Değerleme Uzmanının yerini tutmayabilir.

Kurum Dışı (Dış) Gayrimenkul Değerleme Uzmanı, herhangi bir iştiraki ile birlikte müşteri şirketle, müşteri namına hareket eden temsilciyle veya görevin konusuyla maddi bir bağı olmayan kişidir.

Uluslararası Değerleme Standartlarına göre görev alan tüm Değerleme Uzmanlarının bu Davranış Kurallarında belirtilen tarafsızlık, mesleki objektiflik ve açıklık kurallarına uymaları gerektiğinden, bir çok görevde bağımsızlık şartlarını da karşılamaları zorunludur. Bazı müşterilerde ve belli ülkelerde Bağımsız Değerleme Uzmanı terimine özel şartlar altında yasalar ve hukuki düzenlemelerle bazı ek kısıtlamalar getirilebilir. Bu kuralların amacı bu kuralların gerektirdiği bağımsızlık standardından farklı bağımsızlık ölçüleri tanımlamak değildir.

Bu yazıda 22 yorum var
  1. Bilal Bey Merhaba,
   Tecrübe şartı bulunuyor, zaman zaman açılan eğitimler ile üç yıl mesleki tecrübe şartını sağlama şansınız da var. SPL’nin sayfasını takip etmenizde fayda var.

 1. Merhaba,
  bu ay içerisinde sınavlarda başarı sağlayarak lisans müracatı yaptım ve gayrimenkul değerleme lisansı tarafıma ulaştı. 3 yıl tecrübe şartı hangi koşullar için aranmaktadır? gayrimenkul değerleme lisansına sahip kişilerin 3 yıl tecrübe şartını sağlamaları ve henüz sağlamamış olmaları arasındaki farklılık nedir?

  1. Merhaba Kerem Bey,
   SPK mavzuatı kapsamında bildirilebilmeniz ve o kapsamdaki işlemleri imzalayabilmeniz için gereklidir. Eğitim ile bu şartı sağlayabilirsiniz.

 2. Gayrimenkul değerleme uzmanını bekleyen zorluklar nelerdir istihdam açısından ve yeni başlayan uzmanın çalışma şartları nasıldır ve tamamen bu alanda kariyer yapmak isteyen uzman sektörde isim yapabilir mi sizce vereceğiniz cevaplar için şimdiden çok teşekkür ederim iyi çalışmalar

 3. Harika doyurucu bir yorum; Gayrimenkul değerleme şirketi kurucularından istenilenler hakkında bilgi verirseniz sevinirim. kolay gelsin

  1. Merhaba Hasan Bey, onların her detayı bildiğini varsayıyoruz. Şirket kurmayan niyetlenen kişiler, uzun bir süredir sektörde yer aldıkları için detaylara hakim olmalılar. Sizlere de kolaylıklar dileriz.

 4. Mrb celal Bey. Belgeyi alıp uzman olmak istiyorum. Bu sene mezun olacağım inşallah. Spk lisanslama almaya ihtiyaç var mı sizce düzey 1-2-3. Bi de ilk başladığımız da maaşlar nasıl olur. Belgeyi almadan bunu konuşmak biraz saçma ama 3 yıl deneyim şartı var bu süreç nasıl olur bilgi verirseniz sevirinim.

  1. Merhaba Murat Bey,
   Lisans almadan sektörde iş yapabilmek artık mümkün değil. Lisansı mutlaka alın. Tecrübe ve anlaşacağınız firmaya göre maaşlar değişiyor. Burdan genel bir bilgi vermek doğru olmaz. Deneyim şartı konusunda TDUB’un sitesindeki güncellemeleri takip edin lütfen.
   Başarılar.

 5. Hocam merhaba. 4 yıl bankacılık, 5 yıl da finans aracı kurum deneyimim var, satış pozisyonundayım, 34 yaşındayım ve bu işin özellikle mali kriz nedeniyle benim için miadı doldu. Kesinlikle yürümüyor ve zaten satış sonsuza dek yapılabilecek bir iş değil. İşletme mezunuyum, finans yüksek lisansım da var. Gayrimenkul değerleme lisansı ve gerekli eğitimleri alıp en temel seviye de olsa başlamak ve bu alanda yürümek istiyorum. Ben çok kararlıyım ama yukarıda belirttiğim niteliklerim ve deneyimim gözönünde tutulduğunda sizce doğru bir karar gibi mi? Maaşın gerçekten önemi yok çünkü bu işin bu haliyle bana çok uygun olduğunu ve beni önceki satış işimden kat be kat mutlu edeceğini düşünüyorum. Spl için kitapları aldım ve ders çalışıyorum bile. Gerçekten morala ihtiyacım var ve bu meslek hakkında neredeyse kimsenin bilgisi yok, olanın da bilgisi aşırı kısıtlı ve kulak dolgunluğu şeklinde. Şimdiden çok teşekkürler, saygılarımla.

 6. Merhaba,
  Ankara Üniversitesi Gayrimenkul Geliştirme ve yönetimi bölümü öğrencisiyim bu mesleğin ilk lisans eğitimini tamamlayarak mezun olacağız açıkçası bu kadar fazla gayrimenkul değerleme uzmanı varken biz asıl bölümün lisans eğitimini alanlar için mesleğin geleceğini merak ediyorum bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim iyi günler diliyorum.

   1. CELAL BEY İNŞAAT MÜHENDİSİYİM 3 YILLIK E DEVLETTE TECRÜBEM VAR ,BU ŞEKİLDE 3 YILLIK TECRÜBE ŞARTINI SAĞLAMIŞ OLUYOMUYUM?GAYREMENKUL DEĞERLENDİRME UZMAN LİSANS SINAVINA GİRMEM YETERLİ Mİ

 7. Merhaba Celal Bey,
  An itibariyle lisans almaya hak kazanan adaylara Gayrimenkul Değerleme Uzman Yardımcısı ünvanı veriliyor.
  Bu ünvan ile yani 3 yıllık tecrübe şartı henüz tamamlanmamışken Rics’ e başvuru yapılabiliyor mu, SPL tarafından düzenlenen belge ve ünvanı Rics tanıyor mu ?
  Değerli bilgi ve açiklamalarınız için şimdiden teşekkür ederim,
  Saygılarımla

  1. Merhaba Cem Bey,
   RICS APC Route farklı bir tecrübe gerektiriyor:

   Senior assessment: you have 10 years of relevant experience (5 years if you have a postgraduate degree) and can demonstrate advanced responsibilities as a senior leader.
   Specialist assessment: you have 10 years of relevant experience (5 years if you have a postgraduate degree) and can demonstrate advanced responsibilities for delivering specialist areas of work.
   Academic assessment: you have undertaken academic activities relevant to the profession over a three-year period and hold a surveying-related degree.

   SPL, sadece mevzuata göre tecrübeyi alıyor. Bu da sadece gayrimenkul değerleme şirketinde üç yıllık çalışma şartı ile gerçekleşebiliyor.
   Başarılar dilerim size.
   İyi günler.

   1. Merhaba Celal Bey,
    Öyleyse Türkiye’ den alinan lisansin Rics düzeyinde bir anlam ifade etmediğini mi düşünmeliyiz ?
    Sanırım burada yapılacak tecrübede böyle olunca anlam ifade etmeyecektir.
    Saygılarımla,

    1. Cem Bey,
     Türkiye’de lisansınızın olması süreçte fayda sağlıyor. Akreditasyonunuzu ifade ediyor.
     İşinizde yaptığınız tecrübeyi, kayıtlarla beyan ederseniz elbette anlam ifade ediyor.
     Başarılar, iyi günler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top
×Close search
Ara