skip to Main Content
Gayrimenkul Değerleme Lisansı SPK SPL

Gayrimenkul Değerleme Lisansı SPK SPL

Gayrimenkul Değerleme Lisansı nasıl alınır?

Sınavda hangi modüller var?

Kimler gayrimenkul değerleme lisansı alabilir?

Sınavda alınması gereken ortalama not nedir?

Modüllerden en az kaç puan almak gerekir?

Tüm sorularınızın cevabı bu videoda:

Celal Erdoğdu

İTÜ Mimarlık Fakültesi'nden Şehir Plancısı olarak mezun olduktan sonra yüksek lisansımı MBA üzerine tamamladım. Gayrimenkul değerleme lisanslarımı; Türkiye'de SPK'dan ve Birleşik Krallıkta RICS'ten aldım.
Youtube'da Gayrimenkul Okulu adlı kanalımla bildiklerimi paylaşıyorum:
https://www.youtube.com/gayrimenkulokulu
Gayrimenkul Yazılarımı kişisel bloğumda paylaşıyorum:
https:/www.celalerdogdu.com

Bu yazıda 20 yorum var
 1. Kolay gelsin
  gayrimenkul değerleme uzmanlığı belgemi almam için tek dersim kaldı sonrasında rics belgesi almak istemekteyim. Nasıl alabilirim ne gibi bir yol izlemeliyim maliyeti nedir bilgi verirseniz sevinirim
  iyi çalışmalar dilerim
  ersin aktaş

 2. Merhaba
  Gayrimenkyl değerleme lisansı için kayıt oldum yazılı sınava başvurmak için açıklanmasını bekliyorum. Öncesinde çalışmaya başlamak istiyorum ama en doğru nasıl hazırlanabilirim. Güncel kaynaklara nasıl ulaşabilirim. Kursa gitmemin faydası olabilir mi

  1. Merhaba,
   Tecrübe şartından haberdar mısınız? Bu koşulu araştırarak sınava hazırlanmanızı tavsiye ederim. Kursların veya çevrimiçi eğitimlerin faydasını görürsünüz.
   Başarılar şimdiden.

 3. Merhaba iyi günler. Gayrimenkul değerleme yapmak istiyorum. Fakat 3 yıl staj zorunluluğu varmış. Lisanslama belgesini almaya hak kazandığımı varsayaraktan Staj süresini doldurmadan kendi üstüme şirket kurup değerleme yapabilir miyim? 3 yıl sonra Lisanslama belgesini alsak oluyor mu Yoksa değerleme üzerinde çalışan şirkette 3 yıl sigortalı mı calısmam lazım.

  1. Merhaba Tamer Bey,
   Şirket kurup, çözüm ortaklığı yaparak süreci tamamlayabilirsiniz.
   Bir değerleme şirketine 3 yıl boyunca, her yıldan bir rapor hazırlamakla koşul sağlanabiliyor.
   Şirketinizde 3 yıl görev almalısınız.
   Bu linki inceleyin: http://bit.ly/32aBlNH
   Başarılar.

 4. Merhaba iyi günler. Gayrimenkul değerleme yapmak istiyorum. Fakat 3 yıl staj zorunluluğu varmış. Lisanslama belgesini almaya hak kazandığımı varsayaraktan Staj süresini doldurmadan kendi üstüme şirket kurup değerleme yapabilir miyim?

 5. Celal bey merhaba
  Yeni mezun inşaat mühendisiyim ve gayrimenkul değerlendirme lisansı almak istiyorum. SPK sınavında başarılı olduğum taktirde tecrübe olmadan belgeyi alabileceğim bir yol var mı ?

  1. Merhaba Tolga Bey,
   Lisansınızı alabilirsiniz ama iş yapabilmeniz için tecrübe şartını sağlamanız gerekecek. Bir gayrimenkul değerleme şirketinde 3 yıl çalışarak tecrübe şartını tamamlayabilirsiniz.
   Başarılar.

 6. Merhaba celal bey 4 yıllık ekonometri mezunuyum gayrimenkul değerleme uzmanlığı belgesi almak istiyorum tecrübe olmadan hangi yolları izleyebilirim

 7. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Kamuda memur olarak görev yapıyorum unvanım Bilgisayar İşletmeni. İktisat mezunuyum. Gayrimenkul Değerleme Lisansını aldıktan sonra tecrübe şartını sağlayabilmek için görev yaptığım kurumda görev yeri değişikliği isteyeceğim. Öneriniz varsa severek dinlerim. İyi çalışmalar.

  1. Nazmi Bey,
   Yeni tebliğe göre, gayrimenkul değerleme şirketinde (SPK lisanslı şirket) üç yıl çalışmanız gerekiyor.
   İyi çalışmalar, saygılar.

 8. merhaba maliye lisans mezunuyum daha önce bankacılıkda krediler bölümünden ayrıldım .
  şimdi ise tehilkeli madde danışmanlığı yapıyorum.
  1 sorum maliye bölümü bu sınav için başvuru yapabiliyormu?
  2,sorum ise sınava hazırlanmak için bir kitaptan faydalanabilirmiyim illa bir eğitim almalımıyım?

 9. Gayrimenkul değerleme şirketleri ,hayrimenkul değerleme lisansı kriteri arıyor,değerleme lisansı da 3 yıl tecrübe şartı.Bu paradoksun içinden nasıl çıkacağımızı da söyleyebilir misiniz?

  1. Gizem Hanım merhaba,
   Gayrimenkul değerleme uzman yardımcısı arayan şirketler olabilir ya da ileride olacaktır.
   İlanlardan takip etmelisiniz.
   Başarılar.

 10. mimarlık ve şehir planlama önlisans mezunuyum konut degerleme uzmanılığı için belge almak istiyorum nasıl bı yol izlemem lazım yardımcı olabilir misiniz ? teşekkürler.

 11. Merhaba Celal Bey ben Milli Emlak Genel Müdürlüğünde 8 yıldır çalışmaktayım. Gayrimenku Değerleme Uzmanı olabilmem için iş tecrübesi şartı aranır mı? (bedel tespit komisyonu üyesiyim aynı zamanda )

 12. iyi akşamlar sayın hocam 2 sorum olacak
  1)Gayrimenkul uzmanlığı lisansını aldıktan sonra staj yerini kursa gittigimiz kuruluş mu ayarlayacak(Staj yeri bulmak zor oldugu için ssordum sayın hocam.Sınavı kazanırsam eger staj yerı bulamama kaygım var.Çünkü iş ilanlarında 3 yıllık mesleki tecrübe istiyor.Hıc stajyer ilanı göremedim )
  2)Kursa gitmeden spk sınavına girebiliyor muyuz
  Hangi kitaplardan çalısmamızı önerirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top
×Close search
Ara