skip to Main Content

En İyi Gayrimenkul Değerleme Şirketleri

Her alanda olduğu gibi işini iyi yapan, öne çıkan şirketler olduğu gibi işini iyi yaptığı halde öne çıkamayan firmalar da bulunmaktadır. SPK’nın tebliğine göre gayrimenkul değerleme sektöründe ‘haksız rekabeti engellemek’ amacıyla bir takım önlemler alınmıştır.

SPK’nın tebliğinde bu önlemler şu şekilde belirtilmiştir:

Gayrimenkul değerleme şirketleri; her tür yazılı, sesli ve görüntülü basın yayın ilanları, bilgi işlem ortamında verilen ilanlar, broşür, afiş ve bunlara benzer nitelikteki reklam ve ilanlarda aşağıda belirlenen ilkelere uyar.
a) Halkı yanıltıcı ve aldatıcı, bilgi ve tecrübe noksanlıklarını istismar eder tarzda ifadelere yer verilemez.
b) Taraflı ve gerçeğe aykırı bilgi verilemez.
c) Asgari gerekliliği olan bilgiler gizlenemez
d) Diğer gayrimenkul değerleme şirketleriyle karşılaştırma yapılamaz, “en büyük”, “en iyi”, “en güvenilir”, “en sağlam” ve buna benzer sübjektif ve abartılı bir imaj yaratmaya yönelik ifadelere yer verilemez.
e) Değerlemenin sonucu ile ilgili vaat ve taahhütlerde bulunulamaz.

Bu sebeple, değerleme şirketleri arasında kendisini bu  ifadelerle tanıtan kurumlara da itibar edilmemesi gerekmektedir.

Gayrimenkul değerleme şirketlerinin, lisans aldıkları kuruma (SPK, BDDK) karşı sorumlulukları bulunmaktadır. Düzenli periyodlarla denetlenmekte ve izlenmektedir. Bundan ötürü, lisanslı olan şirketlerin sağlamakla yükümlü oldukları standartlar bulunmaktadır.

Celal Erdoğdu

İTÜ Mimarlık Fakültesi'nden Şehir Plancısı olarak mezun olduktan sonra yüksek lisansımı MBA üzerine tamamladım. Gayrimenkul değerleme lisanslarımı; Türkiye'de SPK'dan ve Birleşik Krallıkta RICS'ten aldım.
Youtube'da Gayrimenkul Okulu adlı kanalımla bildiklerimi paylaşıyorum:
https://www.youtube.com/gayrimenkulokulu
Gayrimenkul Yazılarımı kişisel bloğumda paylaşıyorum:
https:/www.celalerdogdu.com

Bu yazıda 13 yorum var
 1. Antalya, Kumluca ‘da serbest inşaat mühendisi olarak çalışmaktayım.Kumluca ve Finike çevresindeki taleplerinizde gayrimenkul danışmanı olarak sizin ekibinizde çalışmak istiyorum.

 2. KARAMAN Merkez’de serbest inşaat mühendisi olarak çalışmaktayım. Kendime ait ofisim bulunmaktadır. KARAMAN İlinde gayrimenkul danışmanı olarak sizin ekibinizle çalışmak istiyorum.

 3. Merhabalar size Kütahyadan ulaşıyorum benim Kutahyanın hemen girişinde TORUNLAR GYO ya ait olan SERA KÜTAHYA AVM nin hemen yanında bir arazim var 2500 m2 Kütahya bir kaplıca şehri olduğu için sıcak sularımız mevcut. Heralde bizimde şansımız olsa geren arsamıza kadar sıcak su hattı geldi. Arsamız şehir Merkezine 500 mt uzaklıkta ve Anayol yanı. Burada belediyeyle bir çalışma yaparak önceden 500m2 taban ve 6 kat izni varken biz buraya biraz para harcıyarak taban inşaat alanı 900 m2 ye ve kat izni olarak 10 kata çıkattırdık. Arsamızın hemen yanı olan TORUNLAR GYO SERA AVM nin hemen arka tarafları imarada açıldığı için gayet kilit bir noktada olan arsamızın değeri arttı. Sizlerden istiyeceğim yardım arsamı OTEL PROJESİ OLAN BİR FİRMAYA VERMEK İSTİYORUM. BANA NE TÜRLU YARDIM EDEBİLİRSİNİZ.
  İYİ ÇALIŞMALAR. BEKİR SITKI SEZGİN

  1. Bekir Bey Merhaba,
   Otel yatırımcıları, birçok bölgede emlakçılarla ve kendilerine gelen tanıtım dokümanları üzerinden bölgelerde çalışma yapıyorlar. Tanıtıcı bir döküman hazırlayabilirsiniz. Bölgenizde oteli olmayan otel zincirlerinin yatırımcılarına email gönderebilirsiniz. Proje ve yatırım türü, arsaya, konumuna ve otel zincirinin taleplerine göre hazırlandığı için hazır proje hiç bir yatırımcının elinde olmamaktadır. Ancak niyetleri olabilir, bunu da yine bölgede emlakçılarla özellikle arsa emlakçıları ile görüşerek öğrenebilirsiniz. Bizim size firma olarak katkımız, tanıtıcı bir doküman hazırlanmasında ve eğer isterseniz en iyi en verimli arazi kullanımı raporu hazırlayabiliriz. Bu raporla, otel yapmayı düşünecek yatırımcıya sunum yapabilirsiniz.
   İyi çalışmalar dilerim.

 4. MRH
  Bana rahmetlik babamdan küçük hisseli arsa ve tarlalar kalmış
  Toplamda 10 Adet parsel var
  Bu parsellerin ayrı ayrı 16 hissedarı var kardeşlerim ve kuzenlerim dahil
  Örneğin xxxx Bolu parsel toplamda 8000 M2 ama buradan benim hissetme düşen tapuda 69 M2 olarak belirtilmiş diğer yapılarda hissetme düşen 30 M2,. 100 m2, 150 M2, vs
  Benim sizden öğrenmek istediğim benim bu 10 tapuda belirtilen bu küçük küçük hisseleri nasıl SATABİLİRim
  Bir başka soruda bu kadar küçük ve çok hisseli gayrimenkullere alıcı bulmak zor bunları en kısa sürede nakite nasıl çevirebilir in
  Teşekkür Ederim

  1. Merhaba Azimli Ticaret,
   İştirak halinde mülkiyetten, paylı mülkiyete geçtikten sonra kanuni şuf’a hakkı (önalım) göz önünde bulundurularak satışını yapabilirsiniz. Hisseli özellikle 16 hisseli olması sebebi ile satışınız pek kolay olmayacaktır. Malikler anlaşarak toplu olarak satılması veya diğer hissedarlardan isteyenlere satılması daha kolay olabilir. Gayrimenkuller tabiyeti itibariyle, kolay nakde dönen varlıklar değil maalesef. İçinde bulunan ekonomik durum ve mülkiyet türü de bunu etkileyecektir. Bölgenizde faal olan emlak aracılık şirketleri ile görüşmeniz faydalı olabilir.

 5. merhaba, guvenilirgayrimenkul.com sitesine sahip gayrimenkul şirketinde yatırım yapmak istiyorum şirket hakkında çok bilgim yok ancak gidip şirketle yerinde görüşeceğim bu konuda tavsiyeleriniz nelerdir mali güvenliğim açısından nelere dikkat etmeliyim neleri sorgulamalıyım? teşekkürler..

 6. hocam şirket gayrimenkul şirketi 8 yıllık bir şirketmiş iki türlü işleyen sistemleri var birincisi bir miktar para veriyorsunuz bir yıl onlarda kalıyor bunun gibi topladıkları parayla yatırım yapıp size aylık kazanç veriyorlar yıl sonunda da ana paranızı alıyorsunuz örneğin 10.000 liraya 12 ay boyunca aylık 500 lira kazanç gibi, ikincisi hissedarlardan para toplayıp arsa alıp mütahite verip daireleri paylaşmak gibi. bu tip iş yapan şirketlerle görüşmeye gittiğimizde nelere dikkat etmeliyiz hocam

  1. Aziz Bey merhaba, iş modelini daha şeffaf olarak görmekte fayda var. Bu firmayı ya da benzer iş yapan firmalar varsa da ben bilgi sahibi değilim.
   Selamlar,

 7. Merhabalar;
  Holding bünyesinde bulunan gayrimenkullerin tam satış yetkisini alarak satış temsilcilik ve danışmanlık yapmaktayım.
  Şirketiniz ile gayrimenkul satışlarım ile görüşmek isterim. Teşekkürler saygılarımla.
  GAYRİMENKUL SATIŞI (AVM-FABRİKA-ÇİFTLİK-OFİS VS.)

  1. Merhaba,
   Yardımcı olabileceğimiz bir işlem varsa iletişime geçebilirsiniz bizimle: 02122329313
   Aracılık işlemleri yapmıyoruz, önden bu konuda bilgi vereyim.
   Saygılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top
×Close search
Ara