skip to Main Content
Emlak Değerleme Nedir?

Emlak Değerleme Nedir?

2000’lerin başından beri duymaya başladığımız terim oldu emlak değerleme. Özellikle konut kredileri veya bir diğer adıyla mortgage ile eksper geliyor ve emlak değerleme raporu yazıyor denmeye başlandı. Herkesin yeni duyduğu ve terimlerin oturmadığı bir dönemdi.

Emlak değerleme günümüzde daha çok gayrimenkul değerleme adıyla anılıyor. Adı değişse de farklı anılsa da, yapılan iş aynı. Belki eski dönemlerden duyduğunuz bilirkişi, şimdi değerleme uzmanı adıyla anılır oldu.

Emlak değerleme, değerleme uzmanları tarafından yapılan bir işlem. Tapu, belediye veya ilgili kurumlarda inceleme yaptıktan sonra emlak içinde ve dışında inceleme, ölçüm ve fotoğraf çekimleri yapılır. Yaklaşık 2-3 günlük bir çalışma neticesinde gayrimenkul değerleme raporu hazırlanır ve hangi kurum ya da kişi istediyse bu rapor oraya iletilir.

Emlak değerleme şirketleri, emlak alım satımına aracılık etmez. Sadece bağımsız olarak değerleme raporu hazırlarlar. Bu arada, evimin değerini nasıl yükseltirim gibi sorular mesleğe ve bu işi yapana rüşvet vermeye çalışmaktan farklı değildir!

Celal Erdoğdu

İTÜ Mimarlık Fakültesi'nden Şehir Plancısı olarak mezun olduktan sonra yüksek lisansımı MBA üzerine tamamladım. Gayrimenkul değerleme lisanslarımı; Türkiye'de SPK'dan ve Birleşik Krallıkta RICS'ten aldım. Gayrimenkul alanında yazılı ve görsel içerikler üretiyor, bu alanla ilgili olanların bilgi düzeyine katkıda bulunmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top
×Close search
Ara