skip to Main Content

Değerleme Raporu Neden Önemlidir?

Değerleme raporu sadece değer tespiti raporu değildir. Bu raporlar ile gayrimenkulün değeri sadece bir bölümdür bunun haricinde birçok bölüm yer almaktadır. Bu bölümlerden en önemlileri gayrimenkule ait projenin, imar durumunun, terk durumunun incelendiği belediye başlıklı bölümdür. Belediyede yapılan araştırmalar sonucundan gayrimenkulün konumu doğru mu, yapıda büyüme var mı veya yapı için yıkım kararı var mı bu bölümde incelenir.

Bir diğer çok önemli bölüm ise tapu kayıtlarının ve tapudaki hukuki kararları irdeleyen bölümdür. Bu kısımda tapuda bulunan projede gayrimenkulün yeri doğru mu, tapuda gayrimenkul için bulunan kayıtlar gayrimenkulün değerini nasıl etkiler bu bölümde incelenir.

Yukarıda bahsettiğimiz iki bölümde görüleceği üzere sadece bir değer araştırması değil bir tespit raporudur değerleme raporu. Bir araç alırken yaptırılan eskpertiz raporu mantığına yakın olan değerleme raporlarının en büyük farkı mülkiyeti ve resmi durumları da barındırmasıdır.

Aldığınız Dairenin Numarası Tapudaki Proje İle Aynı mı?

Gayrimenkul alıcıları olarak tapu ve belediye gibi resmi makamlardaki prosedürleri çok iyi bilemeyebiliriz. Bu yüzden de başımıza ciddi sorunlar belki hemen belki de yıllar sonra gelebilir. En çok karşılaşılan problemli durumların başında, tapu ve belediyede kayıtlı bulunan gayrimenkul ile yerindeki gayrimenkulün numarasıdır. Daha net olarak söylemek gerekirse, resmi projede merdivene göre sağdaki daire kayıtlı iken size soldaki daire satılabilir. Bu da yapacağınız mutfak, banyo tadilatlarını ileride komşunuza ‘bedava’ hediye edeceğiniz anlamına gelebilir. Veya deniz manzaralı dairenizi de hediye edecek olabilirsiniz. Bunun en kolay yolu bugün çok düşük bedeller ile yapılan bir değerleme raporu almaktır. Bu sayede bütün sorunlardan en başta haberdar olabilirsiniz.

Tapu İncelemesi
Tapu İncelemesi

Yukarıda belirtilen sadece iki başlık bile, değerleme raporunun neden önemli olduğunu sanırız açıklıyordur. Değerleme raporu bir konut için 2-3 gün içerisinde hazırlanabilmektedir yerine ve resmi kurumlara bağlı olarak. Ve bedeli de sanılan kadar fazla değildir. Güvendiğiniz SPK ve BDDK lisanslı bir değerleme şirketinden hizmet almanızı önemle tavsiye ediyoruz.

Bu yazıda 0 yorum var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top
×Close search
Ara