skip to Main Content
Menü

Turistik tesis yatırımlarının öncesinde ciddi bütçe çalışmalarının yapılır. Otel fizibilite çalışması bu bütçe çalışmalarının en önemli dayanaklarındadır. Yatırımın büyüklüğü ya da küçüklüğü otel fizibilite raporu almamayı gerektirmemektedir. Otel fizibilite raporları yatırımın doğruluğunu sorgulamak amaçlı hazırlanmaktadır. Yatırımcıların ve yatırıma hazırlanan tüm paydaşlar, otel fizibilitesi hazırlatarak yatırım kararını almaktadır.

Turizm sektöründeki canlanma ve AVM yatırımlarındaki gelinen doyma noktası, bir çok yatırımcıyı otel yatırımı yapmaya yönlendirmektedir. Ancak otel yatırımları önemli sayılabilecek miktarda sermaye yatırımı yapılması gereken yatırımlardır. Bu sebeple bilinmezlerin sayısının azaltılması, yatırımcının karar alma sürecinde daha rahat olmasına imkan sağlar.

Fizibilite Raporu Neden Gerekli?

İGD; turistik tesis yatırımlarında, projenin bulunduğu veya bulunmayı düşündüğü fiziki konumu (lokasyonu) ve piyasa durumunu inceleyen otel fizibilite raporları hazırlamaktadır. Bu raporlar sayesinde projenin finansal açıdan incelenmesi ve projenin bölgeye uygunluğu ortaya çıkarılmaya çalışılır. Otel fizibilite raporu, bankalar, finans kurumları, gayrimenkul yatırımcıları, otel işletmecileri ve otel zincirleri tarafından geliştirme, finansman kullandırma, el değiştirme ve kiralama süreçlerinde gereklidir. Otel fizibilite raporu sayesinde, sizin yapmayı düşündüğünüz yatırım bağımsız uzman kişiler tarafından değerlendirilir.

Otel Uzmanı ve Otel Fizibilite Uzmanı

İGD otel fizibilite raporlarını; otel danışmanları, gayrimenkul değerleme uzmanları ve muhasebecileri ile birlikte hazırlamış oldukları kapsamlı, detaylı ve güvenilir “Otel Fizibilite Raporu” ile sunmayı garanti etmektedir. İGD otel uzmanları ve otel fizibilite uzmanları geniş bir kadrodan oluşmaktadır. Bu uzmanlar; otel genel müdürleri, Türkiye’de SPK tarafından verilen Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Lisansına sahip gayrimenkul profesyonelleri, Türkiye’deki akreditasyonlara ek olarak konuya özgü uluslararası akreditasyonlara (MRICS ve MAI) sahip gayrimenkul profesyonelleri ve mali müşavirlerden oluşabilmektedir.
İGD’nin deneyimli otel uzmanları Amerikan Değerleme Enstitüsü’nden “Otel Değerleme Eğitimi Sertifikası” na sahiptir.

Otel Fizibilite Raporu Örneği

Aşağıda, İGD tarafından sizlere fikir vermesi açısından hazırlanmış bir otel fizibilite raporu örneği bulacaksınız. Bu format elbette bir SPK formatı ve banka rapor formatı değildir. Sadece sizlere fikir vermek amacıyla hazırlanmış otel fizibilite raporu başlıklarına sahip formatıdır. Umarız sizler için faydalı olmuştur.

Ayrıca ücretsiz örnek otel fizibilite raporunu (otel fizibilite rapor örneği) buradan bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Örnek Fizibilite Çalışmaları

İGD – İstanbul Gayrimenkul Değerleme, 2005’ten bu güne hizmet vermektedir. Bu süre içerisinde sizlere ne tür işlemlere imza attığımızı göstermek isteriz. Bu sayede sizler de, İGD ile hangi alanlarda başarı ile çözüm ortaklığına gidebileceğinizi daha rahat anlamış olabileceksiniz.

Örnek çalışmalarımız, müşterilerimizin bu paylaşımlardan zarar görmemesi sebebi ile isimsiz olarak yayınlanmaktadır. Bu gizliliği anlayışla karşılayacağınızı düşünüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu site içeriği TELİF hakkıyla KORUNMAKTADIR!
Back To Top