skip to Main Content
Menü
Ekspertiz Raporu Örneği

Ekspertiz Raporu Örneği

Ekspertiz rapor örneği, öncelikle ekspertiz raporu nerelerde kullanılır bunu ifade etmekte fayda var. Varlıkların yeniden değerlendirilmesinde, finansman kullanımında, birleşmelerde, devralmalarda teminatların değer tespitinde, borçların yeniden yapılandırılmasında, alacakların takas yolu ile azaltılmasında, proje değeri analizlerinde, en iyi ve en yüksek analiz ihtiyaçlarında, gayrimenkul yatırım ortaklıklarının varlık hareketlerinde doğru ve güvenilir ekspertiz raporu çok büyük önem taşımaktadır.

Bu videoda ekspertiz raporunun tamamını görebilirsiniz. Benzer videoları görmek ve yayınlanan videolardan haberdar olmak için İstanbul Değerleme’nin Youtube kanalına abone olmayı unutmayın:

Ekspertiz Raporu Örneği ve Sayfaları

Ekspertiz raporlarının bir ve ikinci sayfasında (raporun uzunluğu, detayı yani formatına göre bu numaralar değişmektedir)

 • Gayrimenkulün tapu bilgileri
 • İmar bilgileri: Ruhsat bilgileri, konum adres bilgileri, malik bilgileri
 • Adres bilgileri, UAVT, XY koordinatları
 • Sigorta değeri / DASK değeri

Ekspertiz Raporu Tanım Sayfası

Ekspertiz raporlarının üçüncü ve dördüncü sayfasında:

 • Gayrimenkulün konumu; ulaşım imkanları, krokisi, adresi.
 • Gayrimenkulün özellikleri; yapı cinsi, inşaat yılı, eskime oranı, iç dekorasyon özellikleri.
 • Olumlu ve olumsuz özellikleri

Ekspertiz Raporu Değerleme ve Hesaplar Sayfası

Ekspertiz raporunun beşinci ve altıncı sayfalarında:

 •  Değerleme standartlarına atıflar
 • Değer tanımları
 • Metodoloji ve değere yaklaşımlar
 • Gayrimenkule emsal gayrimenkuller
 • Maliyet hesapları
 • Gelir hesapları
 • Değerin oluşumu ve sonuç cümlesi

Ekspertiz Raporu Fotoğraf ve Görseller Sayfası

Ekspertiz raporunun bundan sonraki sayfalarında

 • İmar durum fotoğrafı
 • Proje fotoğrafları
 • Tapu kopyası
 • Tapu takyidat ‘Takbis’ kopyası
 • Gayrimenkulün çevresinden fotoğraflar
 • Gayrimenkulün içinden fotoğraflar
 • Harç ve makbuzlar
 • Eksperlerin lisans belgeleri
 • Eksperlerin kısa özgeçmişleri

İGD, sizler için ekspertiz raporu örneği hazırladı. Bu rapor örneği sizlere fikir vermek amacıyla hazırlanmış bir örnektir. Bu linkten ekspertiz raporu örneği ni bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Dilerseniz aşağıda da görebilirsiniz:

Bu yazıda 40 yorum var
 1. konut kredisi çekecem evin iç kısımlarını metreyle o ölçdüm 101 metre kare çıktı ev sahibi 140 metre kare olduğunu söylüyor ekspertiz net ölçümlerini neye göre hesaplıyor katın ara boşluklarını hesaplanıyormu onlarda net olrakmı yazılyor bodrum bahçede hesaplanıyormu

  1. Mustafa Bey, dairenin içinden yapacağınız ölçüm en sağlıklı olanıdır. Doğru ölçüm yapabilmek için doğru ekipman ve teknik personelin olması hesabı doğru çıkaracaktır. Net ile brüt arasında da ülkemizde ciddi farklar vardır. Özellikle satış sırasında hem satıcı hem de emlak komisyoncuları gayrimenkulü cazip göstermek için farklı metrekareler beyan edebilmektedir. Bu sebeple hem doğru büyüklüğü bulabilmek hem de resmi kayıtlar ile gayrimenkulün resmi durumunu tespit etmek için değerleme raporunu tüm gayrimenkul alıcılarına öneriyoruz.

 2. merhaba ben ziraat bankası şubesinden kredi almak için başvurdum evim için eksper talep ettiler 400 tl yatırdım hesaba eksper geldi baktı eve bankayla vade konusunda anlaşamadık vazgectim almadım kredi benim hesabımdan 650 tl çekmişler yerin arsa olarak 290 ev olarak en fazla 70 metre kare kargir ev yani ahşap çatılı ev paramın tamamını veya bir kısmını iade etmiyorlar bu konuda ne yapabilirim

 3. Sayın Atanur,
  Sizin krediyi kullanmamanız durumunda da bir hizmet sunulmuş oluyor. Bir değerleme şirketi görevlendiriliyor, değerleme raporu hazırlanıyor. Bu sebeple siz değerleme hizmeti almış oluyorsunuz. Ama krediyi kullanmamanız bu hizmeti geri iade edebilme şansını sunmuyor. Belki de değerleme raporunda sunulan ve ortaya çıkarılan bir durumdan ötürü bu gayrimenkulü almaktan vazgeçmiş olabiliyorsunuz yani değerleme raporu işinize yaramış oluyor.

 4. Merhaba satın almak istediğim daire dış görünüşte 6. Kat 21 numaralı daire.Kat mülkiyetli bu dairenin tapusunda kat 5 numara 21 yazmakta.2010 yılında tapu yenileme sırasında aynı ev sahibine ait eski tapu kat 6 numara 21 yazmakta ancak 2010 yenilemesinden sonra kat 5 olarak yazmakta.Konut kredisi ile evi almayı düşünüyorum.Eksper için bu sorun teşkil edermi?Düzeltilmesi gerekirmi?Eksper için sorun olmasada ileride ben satarken, denetleme v.b. olaylarda sıkıntı yaşarmıyım.Teşekkürler.

  1. Merhaba Batuhan Bey, yerinde inceleme yapmadan birşey söylemek mümkün değil. Sadece olasılıkları konuşabiliriz, yerinde 6ncı kat gözüken yer giriş kat kot yüksekliğinden 6ncı kat olarak gözüküyor olabilir veya 2.bodrum, 1.bodrum ve zemin katların ayırdına varılamıyor olabilir. Teknik inceleme yapılması, daireyi almadan sizi ileride oluşacak bu sorundan koruyacaktır.

 5. Merhaba, Biz kendi dairemizi satmak istiyoruz, yalnız daire projesinde ters dublex şeklinde toplam 180 metrekare, ancak alt bölümde kalan 16 metrekarelik bir oda başka birinin işgalinde, kendi bulunduğum 163 metrekarelik daire için ekspertiz nasıl bir değerlendirmede bulunur.

  1. Ahmet Bey, resmi durum ve mevcut durum için ayrı ayrı değerler belirtilebiliyor raporlarda. Mahalindeki kullanım alanına ve resmiyetteki alanına göre ayrı ayrı değerler yazılabilir.

 6. Merhabalar, her ne kadar konu ile direkt bağlantısı olmasa da expertiz raporu ile ilgili bir sorum olacaktı. Bahse konu evin değeri belirlenirken expertizin bireysel olarak fiyat üzerinde az veya çok inisiyatif alma durumu olabiliyor mu?

  1. Ekrem Bey merhaba, değerleme esas itibariyle sahadaki veriler ile veritabanında bulunan veriler ışığında bölgenin geleceği ve mevcut durumunun gözetilerek değerin takdir edilmesi işlemidir. Her takdirde olduğu gibi bu takdir işleminde de bireylerin görüşleri bulunmaktadır. Değerleme raporları uzmanlar tarafından hazırlandıktan sonra birden fazla kontrolör tarafından kontrol edilerek bu raporun en doğru tespiti yapması sağlanırken bu bireysel görüşlerin subjektif ve dayanaksız olanları arındırılır. Bireysel insiyatif olmaması yönünde her değerleme kurumunun ve birliğimizin devam eden çalışmaları bulunuyor.

 7. Merhaba henüz yeni yaptırmış olduğum müstakil evimi bir başkasına satmak istiyorum. Alacak olan arkadaş kredi kullanmak istiyor. Resmi evrak üzerinde 154 metre kare mesken 35 metre kare ortak kullanım alanı depo olarak 349 metre kare arsa içerisinde tüm resmi işlemleri yapılmış krediye uygun olan bir mesken. Ancak mesul mahalde ortak kullanım alanı olan 35 metre kare dışında 25 metre karelik bir alanın daha olduğu yani 60 metre karelik bir ortak kullanım depo alanı olduğu yine çatı katında 20 metre karelik teras diye tabir edilen bir bölmesinin var olduğu projede 189 metre kare görünen kullanım alanlarının gerçekte 234 metre kare olmasının değer artışına katkısı olur mu ve mesken müstakil olduğu için gerek arsaya gerek meskene ayrı ayrı değer verilecek mi? İnşaat başlamadan önce sadece arsa iken eksper talebinde bulunmuştum. 60.000tl değer vermişlerdi. Değer neye göre belirleniyor. Ön bilgi için yardımcı olursanız sevinirim. İyi çalışmalar.

  1. Gökmen Bey, mimari projenin tapu dairesi ve belediyede incelenmesi gerekli. Bununla birlikte diğer resmi evrakların da dikkatle incelenmesi lazım. Bölgesine ve yapıya göre farklı metodlar uygulanabilir. Benzer türde gayrimenkullerin olduğu bir site olsa işlem biraz farklı, arsa artı maliyet üzerine geliştirici karı ile hesap edilebilir. Özellikle bu tip farklılıkların olduğu gayrimenkullerde değerleme uzmanı incelemesi faydalı olur. Yapıdan önce yapılan işlemler sadece arsa için yapılmıştır.

 8. Merhaba bir daire almaya karar verdım ev sahıbı ile anlaştık apartmanın %80iskanı tamamlanmiş %100 iş bitimi berilmiş bekleniyor tamamlanması için
  Krediye başvurdum exper bınada bir kolonun eksık oldugundan bankaya olumsuz yanıt vermiş
  Emlakcının bana soylediği exper eskı binanın eskı proje uzerınden değerlendirme yaptıgını yeni projeden yapmadıgını söyledi
  Exper firmasını aradım ve fırma beledıye ve tapuda herzaman guncel proje oldugunu ve guncel proje uzerınden hareket ettıklerını söyledı
  Tekrar emlakcı ıle iletişime gectım emlakcı banka ile görüştüğünü tetrardan daireye exper gıdecegını muthaıtt ile iletişime gecilecegını yenı proje uzerınden devam edilecegı belirttı
  Şimdi kafamda deli sorular
  Alacagım ev uygunmj değilmi exper firması biri diğerini tutarmı
  Vede belediye ve tapuda hangı proje uzerınden hareket ediliyor
  Eskımı
  Yoksa yenı bına yenı projemi vede iskan tamamlanmadıgı için guncel proje eskisimi oluyor
  Anlamadjm

  1. Hüsnü Bey merhaba, biraz talihsizlik olmuş baştan sizin için. Eksperin eski proje incelemesi ihtimali düşük çünkü projelerin üzerinde tarih vardır ve şeklen de (eski yazı tipi, eskimiş ozalit vs.) eski proje bellidir. Bu ihtimali bu sebeple geçiyorum. Eksperler, hem tapu hem de belediyede proje inceler. Arasında fark varsa bunu tespit eder ve bankaya raporlarlar. İlk giden eksperin hatalı bir işlem yapacağını sanmam. Siz ikinci defa incelemeyi bekleyin. Eğer belirtilen sorun varsa, baştan böyle bir gayrimenkulden de uzak durmanızda fayda var. Saygılar.

 9. merhabalar. ben 85 m2 2+1 kat irtifaklı bir daire alıyorum mutfağın yerini değiştirip salona alıp america mutfağı yaptığımda kat irtifakı bozulurmu

  1. Merhaba Sadettin Bey, bina tamamlandıktan sonra ‘Kat Mülkiyeti’ kurulması gerekiyor. Bağımsız bölüm içinde yapılan değişiklikler kat mülkiyetine zarar verebilir. Kat irtifakını etkilemeyecektir. Eğer değerleme raporu hazırlanırsa kredi durumunda, sadece değişiklikten bahsedilir genelde.

 10. merhabalar konut kredine başvuru yaptım fakat eksper gitti evrakları merkeze göndermedi hafta sonu girdiği için araya alacağım evle ilgili bir problem yaşadığım için şimdilik krediyi iptal ettirmek yada yeni bir ev bulana kada bekletmek istiyorum fakat eksper ücreti ödeyecekmiyim onay bekleyen bir süreçte

  1. Bilge Hanım merhaba, ekspertiz süreçleri gayrimenkulün proje dosyasına veya tapuda bulunan dosyasına göre uzayabilmektedir. Bu sebeple ekspertiz süreci tamamlanmamış olabilir. Ekspertiz talebi ile tüm ödemeler ilgili kişi ve kurumlara yapılıyor. Bankaların uygulamaları farklılık gösterebiliyor. Bankanızla konuşmanızda fayda var.

 11. Merhaba Celal Bey,
  Mart 2016 yılında yeni binadan sıfır kat irtifaklı bir daire almak için bankaya kredi başvurusunda bulundum ve bankanın göndermiş olduğu ekspertiz raporu uygun çıktı ve kredi onaylandı. Buna istinaden bankanın kredi onayı vermesiyle daireyi satın aldım.
  Fakat Bunlara güvenerek tapudan veya belediyeden yapı projesini incelemedim.
  Bugün itibariyle dairemi satışa çıkardım ve belediye ile tapuda projeyi kontrol ettiğimde proje ile daireler arasında hiç bir benzerlik olmadığını gördüm. Yani tapudaki ve belediyedeki projede dairem amerikan mutfak gözüküyor ve banyo mutfak yerleri apayrı yerlerdedir. Hatta satın aldıktan sonra müteahit firma tapudan kendisi kat mülkiyetimi çıkarttırdı.
  Anlayacağınız kat mülkiyetli yeni bir daire tapuda ve belediyede projelerle uyuşmuyor ve tadilat projeside bulunmuyor.
  SORU-1 : Böyle bir daireye ekspertiz nasıl onay çıkartabilir ????
  SORU-2 Şuan satmak istesem gelecek olan ekspertiz yine bu daireye kredi çıkartır mı ?
  SORU-3 Satışta problem yaşar mıyım ? Eğer bir sorun teşkil ederse nasıl bir yol izlemem gerekir ?

  Teşekkürler

  1. Ahmet Bey Merhaba,
   Üzücü bir durum olmuş. Her bankanın risk yaklaşımı ve kredi miktarına göre değişebiliyor sanırım. Açıkçası işin o tarafını bilmediğimiz için yorum yapmam, sizi yanlış yönlendirmek olabilir. Ben teknik kısım hakkında yorum yapayım; kat irtifaklı yapılar biliyorsunuz iskanı olmayan bağımsız bölümlerdir. Belediyeler kontrollerini yaptıktan sonra kat irtifakı, kat mülkiyetine dönüşür. Kat mülkiyeti çıktığına göre, belediyedeki proje ile tapudaki proje aynı olmalı. Bazen resmi kurumlar arasında, zaman farkı olabiliyor. Yani evraklar henüz tapuya ulaşmamış olabilir. Tapunun önem verdiği kısım mülkiyettir. Değerleme uzmanları da ağırlık olarak daire iç planındaki ufak değişikliklere (alan büyümesi,küçülmesi hariç) raporda bilgi amaçlı değinir. Tapudaki bilgilerde konum, toplam büyüklük önem arz eder. Kredi çıkıp çıkmaması sorusunu bankacılar daha doğru değerlendirebilir. Teknik olarak büyüklük, konum sıkıntısı yoksa iç mekandaki ufak değişiklikler ekspertiz raporların minör hatalar olarak yer alır.
   Kolaylıklar dilerim size.
   İyi günler.

 12. Celal bey merhaba.ben şehit ailesiyim .kendi Binamızi muteahite vererek yeniden yaptırdık.simdi oturduğunuz daire için şehit ailelerine verilen faizsiz konut kredisini kullanarak muteahite borcumuzu odemek istiyoruz.expertiz raporunda eski sahibi olarak bizimde Adımız yer alacaktır.yada yer alır mı. Şimdi oturduğumuz daire başka birinin adına kayıtlı.bankalarda sorun yaşar miyiz

  1. Gökhan Bey Merhaba, kendi oturduğunuz daireyi (başkası adına kayıtlı) satın almak yoluyla faizsiz kredi kullanmak mı istiyorsunuz? Detayı açıklayabilirseniz belki daha detaylı bilgi sağlayabilirim. Alım satımlarda krediye konu ekspertiz raporunda krediyi talep eden ve mal sahibi ismi geçiyor. Eğer bu ise doğrudan merak ettiğiniz.

 13. Ben almak istediğim eve ekspertiz raporu aldım, herşey doğru görünüyor, imar onayı, inşaat izni, kat mülkiyeti var ancak şu ifadeyi anlayamadım, ne demek istemişler

  “Yapı Yasaklı Alan” olarak belirlenmiştir, imar bilgisi şifahen öğrenilmiştir. Belediye sınırları içerisindedir, taşınmazın satış kabiliyetini etkilememektedir

 14. Merhaba,
  Türkiye İş Bankasından kredi başvurusunda bulunduk ekspertiz eve geldi raporu henüz bankaya iletmedi araya haftasonu girdiği için yarın büyük ihtimal iletmiş olacak bu raporu alıp daha düşük faiz oranı olan ziraat bankasına başvurabilirmiyiz? İki banka arasında 0.11 oranında fark var. İş bankasından vazgeçtiğimizde kredi notumuz etkilenir mi?

  1. Şafak Bey merhaba. Her bankanın anlaşmalı olduğu değerleme firması farklı olabiliyor, her bankanın değerleme raporu ve kriterleri arasında fark da olabiliyor. Henüz bahsettiğiniz şekilde bir uygulama yok.

 15. Merhaba yapılan yorumlara ve cevaplara baktım gerçekten kimseyi atlamadan açıklayıcı bir şekilde geri dönüş yapmışsınız çok memnun oldum bu durumdan bende bir durumumu paylaşmak istiyorum inşaat mühendisliği son sınıf öğrencisiyim hocamız bizden ekspertiz raporu oluşturmamızı istiyor yardımcı olursanız çok memnun olurum. Eğer tam olarak aciklayamadiysam mail den nasıl bir şey istediğini detaylı bir şekilde anlata bilirim. Teşekkür ederim.

 16. Merhabalar celal bey ben kat ittifaklı dairemi satacaktım anlaştık alacak şahıs peşin parayla anlaştık alacak kişi alıp satıyormuş bunun için ekspertiz çağıracağım dedi garanti bankasının ekspertizini çağırmış ekspertiz raporunda bazı bölümlerinde projeye uyulmamış bu sadece benim dairede değil tüm daireler için geçerli balkon çıkmış binanın giriş kapısının yeri değişmiş ben sıfır yeni bitmiş daire almıştım kendim alırken peşin parayla almıştım ama apartmanda üç kişi krediyle almıştı ekspertiz raporunda bunları belirtmiş ve evin değerini düşürmüş krediyi düşük göstermiş bunlar yüzde kaç etkiler benide aydinlatirsaniz memnun olurum şimdiden teşekkür ediyorum

  1. Ahmet Bey Merhaba,
   Gayrimenkul değerleme raporlarında, yasal düzenlemeler sebebiyle “Yasal Durum Değeri” başlığına karşılık olarak değer takdir edilmesi gerekiyor. Yasal durum değeri, gayrimenkulün yasal alanına ve hukuki koşullarına göre değer verilmesi anlamına geliyor. Yüzde olarak bir oran vermek mümkün değil. Gayrimenkulün birinde 10m² yasal dışı alan %10’a denk gelirken, bir başkasında %30’a denk gelebilir. Tamamen yasal alan ile yasal olmayan alanın oranına bağlıdır.
   Size tavsiyem, gayrimenkul alırken kayıtlarını sizin ya da bir profesyonelin incelemesidir.

 17. Merhaba. Ben oturduğum apartmanın 2. Katında bulunan boş daireyi almak istiyorum. 48 yıllık bir bina. Evin içi bayağı kötü. 25000-30000 arası bir masrafı var ama evin yeri şehir merkezinde, ana caddeye bakıyor, binanın hemen önünde otobüs durağı, 200 m sağ ve solunda tramvay durakları var. Arka sokaklarda kentsel dönüşüme giren eski binalardaki daireleri 120000 tlden aşağı satmıyorlar.benim alacağım daire için 150000tlye anlaştık. Kentsel dönüşüme girmiyor. Ekspert bu dairenin içinin tadilatından dolayı 170000 veya 180000 TL eder der mi? Yalan söylemek de istemiyorum ama ben, bu eve yapacağım masrafı da göz önüne alarak 175000 tlye aldım dersem bir anlam ifade eder mi?

  1. Sayın Baycan,
   Değerleme uzmanı, çevrede birçok gayrimenkule ve kendi veritabanı ile çalıştığı şirketin veritabanında birçok gayrimenkul bakarak çalışmalarını tamamlar. Sektörde, değerleme uzmanına değerle ilgili telkinde bulunmanız pek şık karşılanan bir durum değildir, tarafsızlığı ve objektifliği zedelediği için. Siz müsade ederseniz, o tarafsız bir şekilde değerleme çalışmasını yapacaktır.
   Saygılar.

 18. Merhabalar. Almak istediğim evin teslim olmasına 3ay var. Dairenin parkeleri mutfak dolapları kapıları takılmamış vaziyette. expertiz geldiğinde Şuan ki duruma göre mi fiyat belirler yoksa örnek daireye bakarak mı değer belirler

  1. Merhaba Fatih Bey,
   Bankaların farklı uygulamaları olabilmekte, genelde her iki durumu da isteyebiliyor bankalar. Yani hem mevcut durumunu hem de tamamlandığı zaman oluşacak tahmini değeri. Bu değer geleceğe dönük bir tahmin değil, sadece eksikler bugün tamamlansaydı olabilecek değer takdiridir. Mutlaka işleme karar vermeden bu durumu bankanız ile görüşmelisiniz.

 19. celal bey hayırlı günler. Biz ev kredisi için bankaya başvurmak istiyoruz. Ancak evimiz tam anlamıyla bitmedi. Dış cephe , asansör pencereler ıslak zemin bunların hepsi yapıldı. İç kapılar ve parke eksik . Mutfak dolapları evin içinde daha takılacak. Böyle bir durumda eksper gelse sorun olur mu. Ya da büyük oranda tamamlandığı için olumlu rapor veririr mi.

  1. Derya Hanım,
   Sizlere de hayırlı günler dilerim. Konut kredisinde, konutun tamamlanması şartı aranmaktadır. Banka tarafından yaptırılan değerleme raporunda, kat irtifakı tapusu çıkmış meskenin %70’den fazla tamamlanması durumunda banka değerlendirilmesi sonucu kredi verilebilmektedir. Bankaların farklı uygulamaları olabilmekte, mevcut kredi politikalarına bağlı olarak. Bu sebeple, öncesinde bankanız ile mutlaka görüşmelisiniz.

 20. Merhabalar ben esnafım işyeri alma kredisinde bulundum herseyım normal şartlarda ilerliyordu eksper geldı rapor yazdı sonra banka bana red cevabı verdı daha sonra araştırdığımda ekspere yatırılan parayı gerı alma hakkımız olduğunu öğrendım buna nasıl yapabılırım bılgı verırmısınız

  1. Merhaba Serap Hanım,
   Sorduğunuz kısım tamamen banka uygulaması ile ilgili, bankanızla görüşmelisiniz. Değerleme hizmeti sağlandığı için iade olacağını sanmıyorum.

 21. Merhaba, almak istediğim evi satış fiyatı 180,000. bankadan kredi başvurdum, eksper raporu evi değeri 155.000 çıkmış. banka diyor çok yüksek kredi vermek istemediğinden dolay raporda ev değeri hepsi düşük oluyor . ama sonuçta bir yatırım olarak ev alıyorum. eksper raporu gösterdiğin değeri geçek piyasa evi değeri mi, sizden bilgi almak istiyorum.
  Saygılar.

  1. İnci Hanım,
   Gayrimenkul değerlemesi, adı itibariyle bir kıymet takdiridir. Kuyumcu terazisi gibi, gramı gramına ölçüm yapmak maalesef mümkün değildir. Türkiye’de gerçekleşen satışlarda, doğru rakamların kullanılmaması ve bu verilerin değerleme uzmanlarına açık olmaması da değerleme uzmanlarının, tam değer isabetini etkileyen unsurlardandır. Teknik olarak değer, bir başka kullanıcının sizin gayrimenkulünüze verebileceği rakamı ifade eder. Fiyat ise ödenen rakamı ifade eder. Bu sebeple, fiyat ile değer her zaman aynı olmamaktadır.
   Saygılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu site içeriği TELİF hakkıyla KORUNMAKTADIR!
Back To Top