0212 2329313 ekspertiz@igd.com.tr

Gayrimenkul değerleme hizmeti SPK ve/ya BDDK lisanslı ‘gayrimenkul değerleme şirketleri’ tarafından verilmektedir. İstanbul Gayrimenkul Değerleme; SPK ve BDDK lisanslı şirketimiz, değerleme şirketi olarak 2005 yılından bu yana değerleme alanında faaliyet göstermektedir. Şirketimiz Türkiye’nin 81 ilinde yaygın ağı ile tüm illerde hizmet vermektedir.

SPK lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanları, değerleme elemanları ve mesleklerinde uzman çözüm ortaklarımız ile hazırlanan raporlar ‘kalite yönetim sistemi’ ISO 9001:2000 sistemine göre SPK lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanları tarafından denetlenmekte ve İstanbul Gayrimenkul Değerleme’nin 100.000 raporu aşkında arşivinde teyid edilerek müşterilerimize sunulmaktadır.

Değerleme Sizi Nelerden Korur

Gayrimenkul, birçok ürüne göre pahalıdır.  Oldukça pahalı arabalar olmasına rağmen, en pahalı mülk gayrimenkuldür diyebiliriz. Günümüzde araç alırken, birçok alıcının artık araç ekspertiz hizmetinden yararlandığını görüyoruz. Fiyat konusunda emin olabilirken alıcılar, daha çok teknik konularda emin olamıyorlar.

O halde, fiyat genelde alıcıların ve satıcılarında daha kolay tahmin edebildiği veya fikir yürütebildiği bir alan diyebiliriz. En basitinden, almayı ya da satmayı düşündüğünüz gayrimenkul için, çevrede bulunan emlakçılarla görüşerek değer konusunda bilgi edinebilirsiniz. Bunun yanısıra, internetten emlak sitelerine bakarak yine değer konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Tabi, almayı veya satmayı düşündüğünüz gayrimenkul çevresinde yeterli veri varsa. Peki yoksa? İşte bu durumda değerleme şirketinden alacağınız rapor sizin için en doğru rakamı verebilir.

 Peki değerleme ile nelerden korunmuş oluruz:

 1. Almayı düşündüğümüz gayrimenkule fazla para vermekten
 2. Almayı düşündüğümüz gayrimenkulün resmi durumunda bilmediğimiz durumlardan
 3. Satmayı düşündüğümüz gayrimenkulü ucuza satmaktan
 4. Satmayı düşündüğümüz gayrimenkul için fazla değer biçerek kaybedeceğiniz satış sürecinden
 5. Satmayı düşündüğünüz gayrimenkulün resmi durumu hakkında bilgi sahibi olmadan satarak karşı tarafı zarara uğratmaktan

Birçok alıcı ve satıcı, tapu senedine bakarak birçok bilginin o evrakta yazılı olduğunu zanneder. Ancak o bilgiler, maalesef sizin gayrimenkul hakkında fikir sahibi olmanıza yeterli değildir. Doğru olan, o evrak ile araştırmaların yapılmasıdır. Ülkemizde, bu araştırmalar en basit türünde 2-3 gün sürmektedir.

Gayrimenkul Değerleme

Değerleme Hizmeti Hakkında Yanlış Bilinenler

Bu hizmet henüz çok iyi bilinmediğinden, yanlış bilinenler var. Bunların düzelmesi elbette zaman alacaktır. Her gün Türkiye’nin 81 ilinde değerleme hizmeti sunan bir firma olarak, bizlerin görevi de yanlış bilinenleri sizlere anlatabilmek.

Değerlemeyle ilgili yanlış bilinenler:

 • Değerleme uzmanı, istenen fiyatı yazar!
  • Değerleme uzmanı bağımsızdır, araştırmalarına ve veritabanına göre değer tespiti yapar. Yaptığı raporlar sorumlu değerleme uzmanları tarafından ve denetmenler tarafından kontrol edilir.
 • Değerleme raporu sadece fiyatı gösteren bir rapordur.
  • Değerleme raporu, sadece değeri gösteren değil gayrimenkulü ilgilendiren tüm resmi durumları inceleyen teknik bir kıymet takdiridir.
 • Herkes değerleme yapabilir.
  • Değerleme uzmanları, SPK sınavını geçerek lisans alan uzmanlardır. Sadece lisanslı değerleme uzmanları, değerleme yapabilir.
 • Değerleme çok pahalı bir hizmettir.
  • Gayrimenkulün değerine göre oldukça uygun fiyatlıdır. Karşılabileceğiniz maddi zararlara kıyasla, oldukça uygundur.
 • Değerleme çok hızlı yapılır 1-2 saatte biter.
  • Değerleme, saha incelemeler, Tapu ve Belediye incelemeleri ve masabaşı çalışmaları ile 2-3 gün içerisinde yapılabilmektedir.
 • Değerleme telefonda yapılabilir.
  • Değerleme uzmanlarının, telefonda değerle ilgili bilgi vermesi etik kurallara aykırıdır.
 • Değerleme çok yaşlı kişiler tarafından yapılır.
  • Değerleme uzmanları, lisans sınavını geçebilen kişilerden oluşmaktadır. Meslekte ortalama yaş 26-45 civarındadır.

 

 

Gayrimenkul Değerleme Raporu

Değerleme Hizmeti Kimler İçin:

Değerleme raporları günümüzde en fazla bankalarda kredi aşamalarında kullanılmakla beraber, günden güne kullanım alanları genişlemektedir. İstanbul Gayrimenkul Değerleme’nin müşterileri değerleme raporlarını en çok şu alanlarda kullanmak üzere talep ediyor:

 • Miras paylaşımı amacıyla
 • Şirket değerlemesine konu duran varlıkların değer tespiti amacıyla
 • Boşanma davalarında
 • Yurtdışında vergi mükellefiyetine konu değer tespitlerinde
 • Eskiye dönük değerin tespit edilmesi amacıyla
 • Kentsel dönüşümde daire sahiplerinin mevcut ve yeniden yapılacak binadaki değerlerin tespit edilmesi amacıyla
 • SGK ve Vergi Dairesi’ne teminat vermek amacıyla
 • Teminat karşılığı bayilik sistemi ile çalışan kurumlar
 • Alım-satım aşamasında değer ve hukuki durum tespiti amacıyla

Değerleme Raporu Nedir?

Değerleme raporu, gayrimenkulün türüne bağlı olarak değişmekle birlikte 10 sayfadan başlayan bir rapordur. Formatın türüne, gayrimenkulün türüne ve talep edilen ek başlıklara göre 70-80 sayfaya kadar çıkabilmektedir.

Değerleme Raporu

Gayrimenkul Değerleme Raporu Kaç Lira?

Değerleme raporu hizmet bedeli gayrimenkulün türüne bağlı olarak değişiyor, ancak bedeli alınan gayrimenkulün bedeli ile karşılaştırılınca oransal olarak oldukça düşüktür. Değerleme hizmeti, sadece bir raporlama olarak görülmemeli. Değerleme hizmeti, muhtemel karşılaşılacak sorunları gayrimenkulü edinmeden önce alıcıyı bu sorunlardan haberdar etmektedir. Bu bakışla, hizmet bedeli ile karşılaştırılamayacak düzeyde ‘faydalı’ bir hizmettir.

Rapor Kaç Günde Hazırlanıyor?

Rapor süreci de, hizmet bedeli gibi raporun içeriğine, gayrimenkulün türüne ve müşterilerin rapordaki beklentilerine göre değişmektedir. Basitçe bir bilgi vermek gerekirse, bir konut raporu yaklaşık 3 gün içerisinde müşterilere teslim edilmektedir.

Gayrimenkul değerlemesi alanında hizmet veren firmamızdan, değerleme hizmeti almak için bizi 0212.2329313 numaralı telefonumuzdan aramanız yeterli. Müşteri hizmetlerimiz sizi doğru şekilde yönlendirip, hizmetlerimiz hakkında bilgilendirecektir.

error: Bu site içeriği TELİF hakkıyla KORUNMAKTADIR!